LUC
LAFORTUNE

www.luclafortune.com

„Bez inspiracji tworzenie projektów staje się niemożliwe, i na odwrót, projekt wynikający z inspiracji staje się prawie naturalny. W przypadku braku inspiracji lighting design jest tylko odrobinę czymś więcej niż zwykłe oświetlenie.”
Luc Lafortune

Luc Lafortune jest jednym z najbardziej znanych lighting designerów, oryginalnym twórcą projektu oświetlenia słynnego Cirque du Soleil, z którym rozpoczął współpracę na samym początku, w 1984 roku. W ostatnich latach Luc zyskał międzynarodową sławę jako jeden z najbardziej śmiałych i pomysłowych projektantów. Stworzył artystyczne projekty oświetlenia, pełne uroku i treści, dla jednych z najbardziej prestiżowych artystów. Luc Lafortune lubi realizować swoje pomysły w pełni, zarówno pod względem konceptualnym, jak i technicznym i aby to osiągnąć współpracował z takimi artystami jak Franco Dragone, Dominic Champagne, Robert Lepage i Mark Fisher.

W przypadku Cirque du Soleil, jego dorobek obejmuje pomysłodawstwo i realizacje projektów do spektakli: „O”, „Le Cirque Réinventé Fascination", „Nouvelle Expérience", „Saltimbanco", „Mystère”, „Alegría", „Quidam", „La Nouba", „Dralion", „Varekai", „Zumanity” i „Ka”. Był także współtwórcą zdjęć filmowego nagrania spektaklu „Quidam”.

Jego twórczość posłużyła wielu światowej sławy muzykom. Wśród najważniejszych należy wymienić No Doubt, The Eagles, Gipsy Kings i The Dixie Chicks. W 2002 roku pracował z Peterem Gabrielem nad projektem oświetlenia jego światowej trasy koncertowej „Growing Up”.

Znakomita praca Luca zaowocowała licznymi nagrodami. W 1992 roku jego projekt do „Saltimbanco” Cirque du Soleil przyniósł mu nagrodę Drama-Logue Award Theater. W 1994 roku otrzymał nagrodę Lighting Dimension International (LDI) Lighting Designer of the Year. W 1997 roku jego praca dla Martin Professionals The Atomic Lounge, którego Luc Lafortune był dyrektorem artystycznym, zdobyła nagrodę za najlepszy pokaz świateł podczas targów LDI. W 1998 roku otrzymał nagrodę Entertainment Design za projekt oświetlenia do „O”, a w 1999 roku nagrodę THEA (Themed Entertainment Association).

W 2005 roku Luc Lafarotune został uhonorowany przez USITT (United States Institute of Theatre Technology) nagrodą Distinguished Achievemente za Lighting Design.

Luc Lafortune jest także rozchwytywanym erudytą, popularnym na tyle, aby z całego świata otrzymywać zaproszenia do podzielenia się swoimi doświadczeniami i pomysłami ze studentami oraz specjalistami w dziedzinie oświetlenia.